Illinois Meet of Champions

Chicago, IL

Elite Performances

102 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.69 Jasmyn Hunter Homewood-Flossmoor High School
100 Meter Hurdles Prelims 14.92 Jasmyn Hunter Homewood-Flossmoor High School
100 Meter Hurdles Finals 14.95 Akili Pleas-carnie Milwaukee Mustangs
100 Meter Dash Finals 11.88 w Sydney Weaver Kenwood High School
100 Meter Dash Finals 11.91 w Asia Thomas Hounds & Foxes Track Club
100 Meter Dash Prelims 11.95 w Asia Thomas Hounds & Foxes Track Club
100 Meter Dash Prelims 12.09 Sydney Weaver Kenwood High School
1500 Meter Run Finals 4:32.62 Ava Parekh Chicago Latin High School
1500 Meter Run Finals 4:36.74 Josephine Welin Oak Park-River Forest
1500 Meter Run Finals 4:40.71 Annie Christie Carmel High School
1500 Meter Run Finals 4:42.67 Lianna Surtz Rosary High School
1500 Meter Run Finals 4:43.34 Allison Ince Normal Community High School
1500 Meter Run Finals 4:43.73 Morgan Mackie Sauganash Striders
1500 Meter Run Finals 4:50.83 Marianne Mihas Chicago Latin High School
1500 Meter Run Finals 4:52.83 Amanda O'donnell Chicago University High School
1500 Meter Run Finals 4:54.02 Bea Parr Chicago Latin High School
1500 Meter Run Finals 4:58.12 Savanah Beavers Stanford Olympia High School
1500 Meter Run Finals 4:59.37 Maggie Mason Cary-Grove High School
1600 Meter Run Finals 4:49.47 Ava Parekh Chicago Latin High School
1600 Meter Run Finals 4:53.36 Josephine Welin Oak Park-River Forest
1600 Meter Run Finals 4:58.62 Allison Ince Normal Community High School
1600 Meter Run Finals 4:58.62 Annie Christie Carmel High School
1600 Meter Run Finals 4:58.78 Lianna Surtz Rosary High School
1600 Meter Run Finals 5:00.52 Morgan Mackie Sauganash Striders
1600 Meter Run Finals 5:08.12 Marianne Mihas Chicago Latin High School
1600 Meter Run Finals 5:11.82 Amanda O'donnell Chicago University High School
1600 Meter Run Finals 5:12.94 Bea Parr Chicago Latin High School
3200 Meter Run Finals 10:25.35 Josephine Welin Oak Park-River Forest
3200 Meter Run Finals 10:30.69 Ava Parekh Chicago Latin High School
3200 Meter Run Finals 10:36.36 Meghan Ford Mason
3200 Meter Run Finals 10:53.42 Lianna Surtz Rosary High School
3200 Meter Run Finals 10:59.16 Katrina Schlenker Batavia High School
3200 Meter Run Finals 11:00.26 Morgan Mackie Sauganash Striders
3200 Meter Run Finals 11:07.54 Sophia Mcnerney Downers Grove South High School
3200 Meter Run Finals 11:14.29 Bea Parr Chicago Latin High School
3200 Meter Run Finals 11:18.87 Maggie Mason Cary-Grove High School
400 Meter Dash Finals 56.41 Amaya Turner Wheeler High School
400 Meter Dash Finals 57.75 Delea Martins Milwaukee Mustangs
800 Meter Run Finals 2:11.66 Amaya Turner Wheeler High School
800 Meter Run Finals 2:12.86 Lucy Petee Mason
800 Meter Run Finals 2:16.83 Marianne Mihas Chicago Latin High School
800 Meter Run Finals 2:17.37 Kaylie Politza Lemont High School
High Jump Finals 5-5.75 Annika Bynum Jump High Athletic Club
Long Jump Finals 17-8.5 w Mckenna Cinotte Downers Grove North High School
Long Jump Finals 17-9.5 Sydney Willits Glenbrook South High School
Long Jump Finals 18-0.25 w Lovie Annafi Whitney Young High School
Long Jump Finals 19-0.25 Jaiah Hopf Wisconsin Lutheran High School
One Mile Run Finals 4:51.56 Ava Parekh Chicago Latin High School
One Mile Run Finals 4:55.33 Josephine Welin Oak Park-River Forest
One Mile Run Finals 5:00.53 Allison Ince Normal Community High School
One Mile Run Finals 5:00.81 Annie Christie Carmel High School
One Mile Run Finals 5:00.83 Lianna Surtz Rosary High School
One Mile Run Finals 5:02.64 Morgan Mackie Sauganash Striders
One Mile Run Finals 5:10.29 Marianne Mihas Chicago Latin High School
One Mile Run Finals 5:14.24 Amanda O'donnell Chicago University High School
One Mile Run Finals 5:15.27 Bea Parr Chicago Latin High School
Pole Vault Finals 11-0 Carolyn-Paige Breit Downers Grove North High School
Pole Vault Finals 11-11.75 Shaelin Ruzich Mahomet-Seymour High School
Pole Vault Finals 12-5.5 Taylor Jarosinski Center Grove High School
Pole Vault Finals 12-5.5 Rhiannon Held Mt. Zion High School
Pole Vault Finals 13-5.75 Windsor Roberts Tri-Valley High School
Shot Put Finals 46-1.5 Jayden Ulrich East Alton-Wood River High School
Triple Jump Finals 36-7 Madison Saunders Windy City Hammers
Triple Jump Finals 37-7.5 Bria Armstrong Bloom Township
Triple Jump Finals 38-7.75 Mckenna Cinotte Downers Grove North High School
Triple Jump Finals 40-1.5 w Lovie Annafi Whitney Young High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.56 Marshall Ellis Homewood-Flossmoor High School
100 Meter Dash Prelims 10.59 Marshall Ellis Homewood-Flossmoor High School
1500 Meter Run Finals 3:58.08 Izaiah Steury Angola High School
1500 Meter Run Finals 4:01.16 Xavier Jemison McLean
1500 Meter Run Finals 4:01.28 Drew Rogers Herscher High School
1500 Meter Run Finals 4:07.89 Matt Cull Maine South High School
1600 Meter Run Finals 4:12.85 Izaiah Steury Angola High School
1600 Meter Run Finals 4:15.11 Xavier Jemison McLean
1600 Meter Run Finals 4:15.73 Drew Rogers Herscher High School
1600 Meter Run Finals 4:22.86 Matt Cull Maine South High School
3200 Meter Run Finals 9:17.49 Izaiah Steury Angola High School
3200 Meter Run Finals 9:27.78 Spencer Werner Loyola Academy
3200 Meter Run Finals 9:33.57 Luke Wiley Warren High School
3200 Meter Run Finals 9:38.56 Tommy Donohoe Lane Tech High School
3200 Meter Run Finals 9:39.89 Jonny Ciccero Solon
400 Meter Dash Finals 49.00 Ashton Schwartzman Wild Rose High School
800 Meter Run Finals 1:49.35 Brandon Miller Ultimate Speed Academy
800 Meter Run Finals 1:50.62 Aj Green Eastview High School
800 Meter Run Finals 1:55.13 Ashton Schwartzman Wild Rose High School
800 Meter Run Finals 1:56.28 Izaiah Steury Angola High School
800 Meter Run Finals 1:56.42 Xavier Jemison McLean
800 Meter Run Finals 1:56.97 Alex Tillock O'Fallon High School
800 Meter Run Finals 1:57.21 Mackinon Mokoro Osseo High School
800 Meter Run Finals 1:57.57 Lucas Banerji Oakton
800 Meter Run Finals 1:57.65 Matt Cull Maine South High School
Long Jump Finals 22-11.5 w Isaiah Hopf Wisconsin Lutheran High School
One Mile Run Finals 4:14.72 Izaiah Steury Angola High School
One Mile Run Finals 4:17.10 Xavier Jemison McLean
One Mile Run Finals 4:17.68 Drew Rogers Herscher High School
One Mile Run Finals 4:24.77 Matt Cull Maine South High School
Pole Vault Finals 15-11 Tyler Carrel Urbana High School
Shot Put Finals 58-2.5 Kyle Clabough Yorkville High School
Triple Jump Finals 45-3.25 w Daniel Mendoza Hope Academy
Triple Jump Finals 46-1.5 Jayden McCulskie-Green Sandwich High School
Triple Jump Finals 47-3.25 Malcolm Bevans St. Ignatius College Prep High School
Triple Jump Finals 47-7.75 w Myles Lincoln Plainfield South High School