Elite Performances
40 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1600 Meter Run Finals | 4:17.04 | Brian Griffith | Lake Zurich |
1600 Meter Run Finals | 4:18.07 | Jack Aho | Grayslake (Central) |
1600 Meter Run Finals | 4:18.89 | Kyle Griffith | Lake Zurich |
1600 Meter Run Finals | 4:19.03 | Alex Tam | Libertyville |
1600 Meter Run Finals | 4:19.23 | Danny Peterson | Palatine (Fremd) |
1600 Meter Run Finals | 4:19.44 | Liam O'connell | Grayslake (North) |
1600 Meter Run Finals | 4:23.27 | Brian Leonard | Palatine (H.S.) |
1600 Meter Run Finals | 4:24.57 | Eli Minsky | Grayslake (Central) |
200 Meter Dash Finals | 21.98 | Bobby Nuzzo | Mundelein (H.S.) |
300 Meter Hurdles Finals | 38.57 | Jaden Jackson | Palatine (Fremd) |
300 Meter Hurdles Finals | 38.69 | John Elischer | Palatine (H.S.) |
3200 Meter Run Finals | 9:13.30 | Jack Aho | Grayslake (Central) |
3200 Meter Run Finals | 9:20.72 | Nick Laning | Barrington |
3200 Meter Run Finals | 9:22.01 | Nikita Smyrnov | Lincolnshire (Stevenson) |
3200 Meter Run Finals | 9:27.33 | Patrick Burns | Lake Zurich |
3200 Meter Run Finals | 9:28.61 | Matthew Aho | Grayslake (Central) |
3200 Meter Run Finals | 9:34.03 | Marcos Garcia | Waukegan (H.S) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.52 | Relay Team | Zion (Z.-Benton) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.58 | Relay Team | Lake Zurich |
4x800 Meter Relay Finals | 7:46.91 | Relay Team | Lake Zurich |
4x800 Meter Relay Finals | 7:53.12 | Relay Team | Palatine (Fremd) |
4x800 Meter Relay Finals | 7:58.28 | Relay Team | Mundelein (H.S.) |
4x800 Meter Relay Finals | 7:59.09 | Relay Team | Lincolnshire (Stevenson) |
4x800 Meter Relay Finals | 8:07.96 | Relay Team | Palatine (H.S.) |
800 Meter Run Finals | 1:56.38 | Arturo Bautista | Buffalo Grove |
800 Meter Run Finals | 1:57.52 | Ed Worthem | Palatine (Fremd) |
800 Meter Run Finals | 1:57.86 | Thomas Mosley | Zion (Z.-Benton) |
Discus Finals | 157-0 (47.85m) | John Stefan | Barrington |
Discus Finals | 159-6 (48.62m) | Matt Bilek | Palatine (Fremd) |
Discus Finals | 169-3 (51.59m) | Jamir Gibson | Zion (Z.-Benton) |
Long Jump Finals | 23-7.25 (7.19m) | Cameron Ruiz | Lake Villa (Lakes) |
Long Jump Finals | 23-11.75 (7.31m) | Dimitri Lomnick | Buffalo Grove |
Pole Vault Finals | 14-4 (4.37m) | James Leahy | Palatine (Fremd) |
Shot Put Finals | 52-7 (16.03m) | Austin Schwantz | Palatine (Fremd) |
Shot Put Finals | 52-8 (16.05m) | Anand Batbaar | Lincolnshire (Stevenson) |
Shot Put Finals | 53-5.5 (16.29m) | John Stefan | Barrington |
Shot Put Finals | 54-1 (16.48m) | Jamir Gibson | Zion (Z.-Benton) |
Shot Put Finals | 56-2 (17.12m) | Brad Warman | Barrington |
Shot Put Finals | 60-2 (18.34m) | Ethan Hanson | Palatine (Fremd) |
Triple Jump Finals | 46-10.5 (14.29m) | Cameron Ruiz | Lake Villa (Lakes) |