Elite Performances
63 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Dash Finals | 10.75 | Shederick Majors | Plainfield (East) |
110 Meter Hurdles Finals | 14.41 | Shabari Bailey | Minooka |
110 Meter Hurdles Prelims | 14.67 | Shabari Bailey | Minooka |
1600 Meter Run Finals | 4:18.40 | Dan Lathrop | Plainfield (South) |
1600 Meter Run Finals | 4:18.90 | Connor Horn | Naperville (Neuqua Valley) |
1600 Meter Run Finals | 4:20.21 | Jake Hoffert | Yorkville (H.S) |
1600 Meter Run Finals | 4:21.00 | Ryan Hanselman | Naperville (North) |
1600 Meter Run Finals | 4:21.01 | Kerry Gschwendtner | Naperville (North) |
1600 Meter Run Finals | 4:22.56 | Geoffrey Mccullough | Naperville (Central) |
1600 Meter Run Finals | 4:22.84 | Charles Thornton | Oswego (East) |
1600 Meter Run Finals | 4:22.97 | Joe Chavez | Aurora (West Aurora) |
1600 Meter Run Finals | 4:23.49 | Daniel Weiss | Naperville (Neuqua Valley) |
1600 Meter Run Finals | 4:23.53 | Joseph Suarez | Plainfield (East) |
1600 Meter Run Finals | 4:24.28 | Nolan Tweedy | Yorkville (H.S) |
200 Meter Dash Finals | 21.69 | Kahmari Montgomery | Plainfield (Central) |
200 Meter Dash Prelims | 22.00 | Kahmari Montgomery | Plainfield (Central) |
300 Meter Hurdles Finals | 38.84 | Justin Agustin | Oswego (East) |
300 Meter Hurdles Finals | 39.09 | Annile Williams | Plainfield (North) |
300 Meter Hurdles Finals | 39.11 | Michael Jopes | Naperville (Central) |
3200 Meter Run Finals | 9:10.73 | Dan Lathrop | Plainfield (South) |
3200 Meter Run Finals | 9:12.24 | Joseph Suarez | Plainfield (East) |
3200 Meter Run Finals | 9:13.16 | Jake Hoffert | Yorkville (H.S) |
3200 Meter Run Finals | 9:15.88 | Luke Hoffert | Yorkville (H.S) |
3200 Meter Run Finals | 9:19.07 | Nick Bushelle | Naperville (Neuqua Valley) |
3200 Meter Run Finals | 9:23.02 | Jake Pecorin | Naperville (North) |
3200 Meter Run Finals | 9:24.33 | Peter Johnsrud | Oswego (H.S.) |
3200 Meter Run Finals | 9:28.41 | Michael Widmann | Naperville (Neuqua Valley) |
3200 Meter Run Finals | 9:32.99 | John Klaiber | Naperville (North) |
400 Meter Dash Finals | 47.42 | Kahmari Montgomery | Plainfield (Central) |
400 Meter Dash Finals | 48.18 | Chris Wilson | Minooka |
400 Meter Dash Finals | 48.64 | Sam Bransby | Naperville (Central) |
400 Meter Dash Finals | 48.85 | Zac Espinosa | Naperville (Neuqua Valley) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:26.97 | Relay Team | Plainfield (East) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.23 | Relay Team | Minooka |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.28 | Relay Team | Joliet (West) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.61 | Relay Team | Plainfield (North) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.24 | Relay Team | Naperville (Central) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.55 | Relay Team | Plainfield (South) |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.59 | Relay Team | Aurora (East) |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.07 | Relay Team | Naperville (Neuqua Valley) |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.10 | Relay Team | Naperville (Central) |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.76 | Relay Team | Minooka |
4x800 Meter Relay Finals | 7:51.80 | Relay Team | Oswego (East) |
4x800 Meter Relay Finals | 7:51.92 | Relay Team | Plainfield (South) |
4x800 Meter Relay Finals | 7:55.03 | Relay Team | Naperville (Neuqua Valley) |
800 Meter Run Finals | 1:54.72 | Ty Moss | Naperville (Neuqua Valley) |
800 Meter Run Finals | 1:56.02 | Brady Mccue | Aurora (West Aurora) |
800 Meter Run Finals | 1:56.11 | Connor McCue | Aurora (West Aurora) |
800 Meter Run Finals | 1:57.00 | John Principato | Plainfield (Central) |
800 Meter Run Finals | 1:57.07 | Kenny Peters | Plainfield (South) |
800 Meter Run Finals | 1:57.11 | Sergio Llanes | Plainfield (East) |
Discus Finals | 156-8 (47.75m) | Ryan Connor | Joliet (Central) |
Discus Finals | 157-2 (47.9m) | Paul Fina | Yorkville (H.S) |
Discus Finals | 172-5 (52.55m) | Favio Nunez | Joliet (Central) |
Discus Finals | 176-0 (53.64m) | John Harris | Aurora (Waubonsie Valley) |
Pole Vault Finals | 14-3 (4.34m) | Adam Peterson | Naperville (Neuqua Valley) |
Pole Vault Finals | 16-0 (4.88m) | Luke Winder | Plainfield (Central) |
Shot Put Finals | 52-11 (16.13m) | Dan Jackson | Plainfield (East) |
Shot Put Finals | 53-8 (16.36m) | Nathan Teske | Naperville (Central) |
Shot Put Finals | 53-10 (16.41m) | Ryan Connor | Joliet (Central) |
Triple Jump Finals | 45-0.5 (13.73m) | Davion Cross | Aurora (West Aurora) |
Triple Jump Finals | 45-6.5 (13.88m) | Austin Parks | Naperville (Neuqua Valley) |
Triple Jump Finals | 45-6.5 (13.88m) | Chris Walker | Aurora (West Aurora) |