Warren Invitational - 9/17/2011
Warren High School XC Course, Warren, IL
Freshman/Sophomore Boys 3 Mile Run
==========================================================================
Name Yr Team Time Pts
==========================================================================
1 Reese Brady 10 Gurnee (Warren) 16:19.90 1
2 Kevin Orozco 10 Grayslake Central 16:24.60 2
3 David Lenzini 10 Crystal Lake 16:38.20 3
4 Aaron Sanchez 10 Rolling Meadows 16:43.00 4
5 Mitch Guzick 10 Johnsburg 16:48.60 5
6 Drew Kophman 10 Crystal Lake 16:49.80 6
7 Connor Hudak 10 Crystal Lake 16:51.40 7
8 Ryan Bruder 10 Grayslake North 16:52.80 8
9 Carl Klamm 9 Evanston Township 16:53.10 9
10 Anthony Misiak 9 Park Ridge (Maine East) 16:54.40 10
11 Adam Shurson 10 Gurnee (Warren) 16:54.70 11
12 Edwin Hernandez 9 Wheeling 16:58.40 12
13 Estaban Escabar 9 Evanston Township 17:01.60 13
14 Cole Dammeier 9 Wheeling 17:06.90 14
15 Ben Shwaiko 10 Grayslake Central 17:09.50 15
16 Charlie Castelli 10 Glenbrook South 17:12.00 16
17 Ben Butler 10 Evanston Township 17:12.90 17
18 Kirk Dickson 10 Grayslake Central 17:13.80 18
19 Michael Kleine 10 Gurnee (Warren) 17:16.30 19
20 Matt Lundine 10 Crystal Lake 17:17.30 20
21 Ark Wrobel 10 Rolling Meadows 17:17.60 21
22 Brian Hernandez 9 Wheeling 17:17.90 22
23 Tommy Zygmunt 9 Grayslake Central 17:22.10 23
24 Griffin Dempsey 10 Cary 17:25.80 24
25 Casey Henrickson 10 Glenbrook South 17:26.90 25
26 Jakob Martinez 9 Gurnee (Warren) 17:27.10 26
27 John Cody 9 Cary 17:28.30 27
28 Nick Schueppler 9 (WI) Racine Case 17:32.30 28
29 Michael Saxon 9 Cary 17:34.10 29
30 Marcello Porter-Dunning 9 Evanston Township 17:35.80 30
31 Dillon Brown 9 Bensenville (Fenton) 17:36.40 31
32 Muldoon Tommy 10 Glenbrook North 17:37.00 32
33 Andreas Otil 10 Niles North 17:40.70 33
34 David Cohn 10 Glenbrook South 17:45.70 34
35 Erik Altmayer 10 Niles North 17:46.50 35
36 Michael El Ghoul 10 Niles North 17:46.80 36
37 Tyler Thorn 10 Antioch 17:47.10 37
38 John Girard 9 Evanston Township 17:47.40 38
39 Dylan Richards 9 Cary 17:49.10 39
40 Dan Ressler 9 Antioch 17:52.80 40
41 Henry Magnuson 10 Evanston Township 17:53.90 41
42 Ben Moberly 10 Evanston Township 17:56.20 42
43 Clay Marunde 10 Cary 17:56.90 43
44 Max Brunk 9 Grayslake Central 17:57.40 44
45 Andrew Nummy 9 Evanston Township 17:57.90 --
46 Oscar Salcedo-Garcia 10 Park Ridge (Maine East) 17:59.00 45
47 Jack Poulton 10 Glenbrook South 17:59.50 46
48 Axel Nava 9 Bensenville (Fenton) 18:01.40 47
49 Chris Palacios 9 Mundelein 18:01.80 48
50 Ben Popernik 10 Niles North 18:03.50 49
51 Mickey Cardenas 9 Mundelein 18:04.70 50
52 Charlie Price 10 Cary 18:05.10 51
53 Ramon Sebastian 10 Niles North 18:06.60 52
54 Austin Pequeno 9 Wauconda 18:08.30 53
55 Ivan Juarez 9 Waukegan 18:10.30 54
56 Josh Davis Rolling Meadows 18:11.60 55
57 Matt Bulgarelli 9 Wauconda 18:12.90 56
58 Jordan Rayas 10 Niles North 18:13.20 57
59 Kevin Vaughn 10 Wauconda 18:16.40 58
60 Leonel Rodriguez 9 Bensenville (Fenton) 18:17.90 59
61 Eric Ponzetti 9 Park Ridge (Maine East) 18:18.40 60
62 Tim Howley 9 Rolling Meadows 18:18.70 61
63 John Gibbons 10 Cary 18:19.70 62
64 Ryan Landis 9 Evanston Township 18:20.40 --
65 Jacob Greider 9 Waukegan 18:21.30 63
66 Silver Jay 9 Glenbrook North 18:21.70 64
67 Grant Orlowski 9 Gurnee (Warren) 18:22.50 65
68 Edgar Calixto-Garcia 10 Mundelein 18:23.10 66
69 Blank Andrew 10 Glenbrook North 18:23.70 67
70 Christian Haro 10 Mundelein 18:24.50 68
71 Sam Axelsson 9 Fox Lake (Grant) 18:25.10 69
72 Brent Mitchell 10 Glenbrook South 18:27.10 70
73 Dakota Laing 10 Wheeling 18:27.60 71
74 Garrett Zenner 10 Gurnee (Warren) 18:27.90 72
75 Ryan Jones 9 Zion Benton 18:29.30 73
76 Ethan Garner 9 Crystal Lake 18:30.10 74
77 Charlie Nudelman 9 Gurnee (Warren) 18:30.50 75
78 Tyler Splitt 10 Crystal Lake 18:31.40 76
79 Jarrett Baker 10 Antioch 18:32.40 77
80 Ari Sentz 9 Grayslake Central 18:32.90 78
81 Matt Marander 9 Fox Lake (Grant) 18:33.20 79
82 Jigar Patel 10 Park Ridge (Maine East) 18:33.90 80
83 Kevin Ward 10 Gurnee (Warren) 18:36.20 --
84 Steven Abraham 9 Wheeling 18:39.20 81
85 Robert Pisarski 10 Round Lake 18:39.50 82
86 Rafael Marquez 10 Gurnee (Warren) 18:42.10 --
87 Nisan Patel 10 Park Ridge (Maine East) 18:42.40 83
88 Rosendo Acosta 9 Round Lake 18:43.60 84
89 Andrew Maskevich 9 Round Lake 18:45.30 85
90 Jared Avers 9 Crystal Lake 18:49.90 86
91 Jeff Mathew 10 Glenbrook South 18:50.30 87
92 Zach Besson 9 Antioch 18:51.60 88
93 Andrew Vinopal 10 Rolling Meadows 18:52.70 89
94 Henry Dickson 9 Glenbrook South 18:53.00 90
95 Scott Sompel 10 Johnsburg 18:53.80 91
96 Reily Bonefas 10 Wauconda 18:54.80 92
97 Sam Juenger 10 Grayslake North 18:55.10 93
98 Nathan Campbell 9 Gurnee (Warren) 18:56.20 --
99 Jake Grimes 9 Johnsburg 18:58.50 94
100 Daniel Lenz 10 Evanston Township 18:59.90 --
101 Aidan Klemm 9 Glenbrook South 19:00.30 --
102 David Jahn 10 Gurnee (Warren) 19:00.60 --
103 Roberto Gonzalez 10 Wheeling 19:01.30 95
104 Dustn Varney 10 Round Lake 19:01.90 96
105 David Goodwin 10 Niles North 19:02.90 97
106 Sam Ratner 10 Park Ridge (Maine East) 19:03.30 98
107 Jesus Perez 10 Wheeling 19:06.20 99
108 Ayres Connor 10 Glenbrook North 19:06.60 100
109 Ryan Prestangen 9 Evanston Township 19:07.00 --
110 Dustin Fullerton 12 Cary 19:07.40 --
111 Colin Piscitello 9 Rolling Meadows 19:07.80 101
112 Hayden Matt 10 Glenbrook North 19:08.80 102
113 Omar Ron 10 Waukegan 19:10.10 103
114 Jack Lydon 9 Evanston Township 19:10.80 --
115 Owen Platt 9 Lake Forest 19:11.20 104
116 Angel Arroyo 10 Zion Benton 19:11.60 105
117 Emilio Acevedo 9 Crystal Lake 19:12.60 --
118 Luis Martinez 10 Wheeling 19:13.80 --
119 Sam Grum 9 Lake Forest 19:15.20 106
120 Patrick Eckland 10 Lake Forest 19:15.90 107
121 Kai Youngsteadt 9 Crystal Lake 19:18.70 --
122 Daniel Olvera 10 Zion Benton 19:19.30 108
123 Gabriel Johnson 9 Kenwood 19:21.00 --
124 Jonathan Ray 10 Grayslake Central 19:21.30 109
125 Jack Pocklington 9 Johnsburg 19:22.60 110
126 Michail Danos 9 Gurnee (Warren) 19:24.30 --
127 Mike Priller 9 Rolling Meadows 19:24.60 111
128 Tucker Justin 9 Glenbrook North 19:29.70 112
129 Matt Palminteri 10 Cary 19:30.30 --
130 Stephen Clare 9 Glenbrook South 19:30.70 --
131 Eliseo Terjo 10 Bensenville (Fenton) 19:31.10 113
132 Riley Theriault 10 Glenbrook South 19:33.40 --
133 Ben Wiberg 9 Glenbrook South 19:33.80 --
134 John Foss 10 Grayslake North 19:34.40 114
135 Morgan Drew 10 Gurnee (Warren) 19:35.70 --
136 Jake Sanders 10 Cary 19:37.00 --
137 Jimmy Kempf 10 Fox Lake (Grant) 19:37.90 115
138 Nick Lemus 9 Gurnee (Warren) 19:39.30 --
139 Tom Frye 10 Gurnee (Warren) 19:41.50 --
140 Chase Diana 10 Fox Lake (Grant) 19:42.00 116
141 Joseph Chagoya 9 Waukegan 19:42.80 117
142 Austin Swaback 10 Rolling Meadows 19:44.00 --
143 Jimmy Chagoya 9 Waukegan 19:44.60 118
144 David Mims - Round Lake 19:45.00 119
145 David Crowe 9 Johnsburg 19:45.40 120
146 Alberts Joe 10 Glenbrook North 19:46.10 121
147 Ilyas Taraki 10 Niles North 19:46.70 --
148 Gus Nagro 9 Gurnee (Warren) 19:47.60 --
149 Justin Guryn 9 Grayslake Central 19:49.60 --
150 Jon Phillips 10 Rolling Meadows 19:50.60 --
151 Will Enowmbitang 10 Grayslake North 19:51.20 122
152 Jacob Sassan 10 Rolling Meadows 19:52.00 --
153 Rigoberto Meija 9 Fox Lake (Grant) 19:53.40 123
154 Joseph Petralia 9 Wauconda 19:54.10 124
155 Jeremy White 10 Gurnee (Warren) 19:55.30 --
156 Jacob Tarlow 10 Crystal Lake 19:55.70 --
157 Dan Landgren 10 Glenbrook South 19:56.20 --
158 Will Smith 10 Cary 19:56.80 --
159 Dylan Muma 9 Zion Benton 19:57.20 125
160 Nick Anderson 10 Cary 19:57.70 --
161 Dakota Burroughs 10 Zion Benton 19:59.20 126
162 Jake Aquino 9 Glenbrook South 20:00.70 --
163 Ian Campbell 10 Antioch 20:01.30 127
164 Patrick Hanrahan 10 Rolling Meadows 20:02.30 --
165 Nash Kennedy 9 Glenbrook South 20:03.70 --
166 Benito Cruz 10 (WI) Racine Case 20:04.80 128
167 Theo Ward 10 Niles North 20:12.90 --
168 David Ghiurco 10 Park Ridge (Maine East) 20:14.70 129
169 Greg Grigoropoulos 10 Niles North 20:15.90 --
170 Justin Stender 9 Antioch 20:17.90 130
171 Nick Becker 9 Wauconda 20:19.40 131
172 Jeff Abbott 9 Gurnee (Warren) 20:20.20 --
173 Cid Mondejar 9 Gurnee (Warren) 20:20.80 --
174 Warren Jobe 10 Mundelein 20:21.20 132
175 Noel Rathod 10 Park Ridge (Maine East) 20:21.70 --
176 Ben Schwartz 9 Glenbrook South 20:22.20 --
177 Wagner Jonathan 10 Glenbrook North 20:22.80 --
178 Dan Trychta 9 Gurnee (Warren) 20:23.40 --
179 Andrew Marciniak 10 Mundelein 20:24.00 133
180 Gus Langenfeld 10 (WI) Racine Case 20:24.60 134
181 Michael Schroder 10 Niles North 20:25.30 --
182 Diego Martin - Gurnee (Warren) 20:26.00 --
183 Pawlan David 9 Glenbrook North 20:27.80 --
184 Michael Kearney 10 Grayslake North 20:28.50 135
185 Aaron Kanter 10 Antioch 20:29.80 136
186 Grayson Kaspar 9 Bensenville (Fenton) 20:30.60 137
187 Joseph Rivas 9 Bensenville (Fenton) 20:32.10 138
188 Neal Edwards 9 Cary 20:32.50 --
189 Tyler Stordahl 9 Cary 20:32.90 --
190 Wylie Swanson 9 Johnsburg 20:33.30 139
191 Nate Pitman 10 Zion Benton 20:34.00 140
192 Noah Brandt 10 Fox Lake (Grant) 20:35.80 141
193 Erik DeMaegd 10 Gurnee (Warren) 20:36.20 --
194 Nabil Mohammed 9 Niles North 20:36.60 --
195 Noah Morgan 9 Crystal Lake 20:38.00 --
196 Shane Cunningham 9 Glenbrook South 20:39.40 --
197 Brian Lorey 9 Wheeling 20:40.00 --
198 Gavin Achtmeier 9 Grayslake Central 20:41.20 --
199 Fernando Diaz 10 Wheeling 20:41.80 --
200 James Anslow 10 Gurnee (Warren) 20:42.30 --
201 Uriel Aguirre 10 Bensenville (Fenton) 20:42.90 142
202 Brian Sargent 9 Wheeling 20:43.40 --
203 Tyler Casebolt 10 Wauconda 20:45.10 143
204 Jarrett Schuetz 9 Wauconda 20:45.80 --
205 Tarrant Craig 9 Antioch 20:46.50 --
206 Matt Baeckelandt 9 Glenbrook South 20:47.20 --
207 Gafen Noah 9 Glenbrook North 20:47.80 --
208 Tiger Diaz 9 Niles North 20:48.10 --
209 Brian Vien 9 Grayslake Central 20:50.00 --
210 Vince Becs 10 (WI) Racine Case 20:50.40 144
211 Michael Lubinski 9 (WI) Racine Case 20:51.20 145
212 Dan Clatch 9 Glenbrook South 20:51.80 --
213 Aljo Abraham 10 Glenbrook South 20:52.30 --
214 Matt Groner 10 Niles North 20:53.90 --
215 Luke Wortsmann 10 Glenbrook South 20:54.90 --
216 Matt Dusza 10 Rolling Meadows 20:55.50 --
217 Doran Theriault 10 Glenbrook South 20:56.30 --
218 Daniel Colombo 9 Glenbrook South 20:57.40 --
219 Dhurvil Patel 9 Niles North 20:58.30 --
220 Erick Gonzalez 9 Park Ridge (Maine East) 20:59.30 --
221 David Picha 10 Grayslake North 21:00.10 146
222 Nicolas Nuila 9 Lake Forest 21:01.10 147
223 Mark DiValerio 10 Lake Forest 21:02.50 148
224 Aakash Muttineni 10 Rolling Meadows 21:04.60 --
225 Cyrus Monsouri 9 Wheeling 21:05.50 --
226 Paul Kaufmann 9 Crystal Lake 21:07.40 --
227 Drake Cleveland 10 Zion Benton 21:11.70 149
228 Merek Hennelly 10 Gurnee (Warren) 21:14.00 --
229 Christopher Newby 10 Grayslake North 21:15.00 150
230 Nick Mason 9 Cary 21:16.00 --
231 Pomeroy Brett 10 Glenbrook North 21:16.90 --
232 Demetri Granado 10 Round Lake 21:17.90 151
233 Davis Heck 9 Wauconda 21:25.10 --
234 Ruben Torres 9 Gurnee (Warren) 21:29.00 --
235 Gunnar Skoog 10 Antioch 21:32.10 --
236 Ethan Alfaro 9 Zion Benton 21:35.90 --
237 Riley Mulford 9 Gurnee (Warren) 21:40.50 --
238 Nick Wipperfurth 10 Grayslake North 21:43.20 --
239 Victor Castaneda 10 Wheeling 21:46.40 --
240 Joey Marquez 9 Fox Lake (Grant) 21:48.90 152
241 Daylin Hendershott 9 Round Lake 21:51.80 153
242 Donny Unti 9 Cary 21:55.30 --
243 Raphael Rauvinov 9 Mundelein 21:56.40 154
244 Min Chen 9 Mundelein 21:59.00 --
245 Seeberg Mark 9 Glenbrook North 22:02.00 --
246 Jack Stahl 9 Rolling Meadows 22:02.50 --
247 Johnny O'Gara 9 Glenbrook South 22:06.20 --
248 Austin Paul 9 Glenbrook South 22:08.20 --
249 Alex McCameron 10 Antioch 22:13.40 --
250 Kenneth Caples 9 Zion Benton 22:15.60 --
251 Sam Bearman 10 Niles North 22:17.30 --
252 Ross Schneider 9 Niles North 22:17.80 --
253 Cameron Scott 9 Cary 22:21.20 --
254 Madi Cardenas 10 Mundelein 22:23.90 --
255 Eric Shurson 10 Gurnee (Warren) 22:32.20 --
256 Im Christian 9 Glenbrook North 22:33.00 --
257 Kang Edward 10 Glenbrook North 22:35.20 --
258 Dajour Jones 9 Waukegan 22:38.60 155
259 Potrue Austin 10 Glenbrook North 22:39.90 --
260 Esteban Londono 10 Grayslake North 22:40.40 --
261 Nick Schurer 9 Glenbrook South 22:40.70 --
262 Hunter Bjork 9 Cary 22:41.80 --
263 Zach Molzhan 9 Johnsburg 22:42.40 156
264 CJ Forgue 9 Wheeling 22:43.80 --
265 Michael Warder 10 Cary 22:44.90 --
266 Dan Castelli 9 Glenbrook South 22:49.00 --
267 Treleven Nate 9 Glenbrook North 22:50.00 --
268 Erik Garcia 9 Bensenville (Fenton) 22:52.90 --
269 Glen Peltier 10 (WI) Racine Case 23:03.10 157
270 Jaime Cantu 9 Zion Benton 23:08.60 --
271 Drew McCowan 9 Grayslake Central 23:11.90 --
272 Trenton Czisny 9 Gurnee (Warren) 23:14.10 --
273 Ali Hamidani 10 Bensenville (Fenton) 23:17.40 --
274 Ben Herrick 10 Gurnee (Warren) 23:25.80 --
275 Alex Green 10 Round Lake 23:26.30 --
276 Kurnick Jeff 9 Glenbrook North 23:26.60 --
277 Fred Cruz 10 Wheeling 23:26.90 --
278 Remington Beoya 9 Bensenville (Fenton) 23:29.60 --
279 Mitchell Danley 10 Cary 23:31.00 --
280 Thomas Thomason 10 Wauconda 23:31.60 --
281 Declan Fielding 10 Lake Forest 23:32.20 158
282 Blocker Jonah 9 Glenbrook North 23:37.00 --
283 Juan Medina 9 Bensenville (Fenton) 23:39.20 --
284 Israel Linares 10 Waukegan 23:40.60 159
285 Brenden Ouimet 9 Mundelein 23:41.90 --
286 Hooman Mohimani 10 Glenbrook South 23:51.00 --
287 Eric Diaz 9 Mundelein 23:54.20 --
288 Daniyal Iqbal 9 Park Ridge (Maine East) 23:54.50 --
289 James Cheeseman 9 Johnsburg 24:09.90 --
290 Igli Tushe 10 Park Ridge (Maine East) 24:16.60 --
291 Jack Rickard 10 Grayslake North 24:24.60 --
292 Alex Galanis 9 Crystal Lake 24:29.30 --
293 Michael Loula 9 Grayslake Central 24:45.00 --
294 Axelrod Ben 9 Glenbrook North 24:58.30 --
295 Jose Moreno 9 Gurnee (Warren) 25:17.00 --
296 Sameer Khan 9 Gurnee (Warren) 25:22.90 --
297 Alex Delatorre 9 Crystal Lake 25:54.20 --
298 Gage Becker 9 Gurnee (Warren) 26:13.30 --
299 Jose Pedraca 9 Zion Benton 26:43.10 --
300 Daniel Gonzalez 9 Glenbrook South 26:48.50 --
301 Keegan Carroll 10 Wauconda 27:08.00 --
302 Sam Ziegler 9 Grayslake North 27:24.10 --
303 Tim Kralik 9 Wauconda 30:26.70 --
304 Sam Huq 9 Crystal Lake 35:13.30 --
Freshman/Sophomore Boys 3 Mile Run Team Scores
==========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
==========================================================================
1 Grayslake Central 102 2 15 18 23 44 78 109
Total Time: 1:26:07 Average: 17:13.48 1-5 Split: 1:33
2 Evanston Township 107 9 13 17 30 38 41 42
Total Time: 1:26:31 Average: 17:18.16 1-5 Split: 54
3 Crystal Lake 110 3 6 7 20 74 76 86
Total Time: 1:26:07 Average: 17:13.36 1-5 Split: 1:52
4 Gurnee (Warren) 122 1 11 19 26 65 72 75
Total Time: 1:26:21 Average: 17:16.10 1-5 Split: 2:03
5 Cary 162 24 27 29 39 43 51 62
Total Time: 1:28:14 Average: 17:38.84 1-5 Split: 31
6 Glenbrook South 191 16 25 34 46 70 87 90
Total Time: 1:28:51 Average: 17:46.24 1-5 Split: 1:15
7 Wheeling 200 12 14 22 71 81 95 99
Total Time: 1:28:30 Average: 17:42.00 1-5 Split: 1:41
8 Niles North 205 33 35 36 49 52 57 97
Total Time: 1:29:24 Average: 17:52.82 1-5 Split: 26
9 Rolling Meadows 230 4 21 55 61 89 101 111
Total Time: 1:29:24 Average: 17:52.72 1-5 Split: 2:010
10 Park Ridge (Maine East) 278 10 45 60 80 83 98 129
Total Time: 1:30:28 Average: 18:05.62 1-5 Split: 1:48
11 Mundelein 364 48 50 66 68 132 133 154
Total Time: 1:33:15 Average: 18:39.06 1-5 Split: 2:19
12 Glenbrook North 365 32 64 67 100 102 112 121
Total Time: 1:32:38 Average: 18:31.56 1-5 Split: 1:32
13 Antioch 369 37 40 77 88 127 130 136
Total Time: 1:33:05 Average: 18:37.04 1-5 Split: 2:14
14 Wauconda 383 53 56 58 92 124 131 143
Total Time: 1:33:27 Average: 18:41.30 1-5 Split: 1:46
15 Bensenville (Fenton) 387 31 47 59 113 137 138 142
Total Time: 1:33:57 Average: 18:47.48 1-5 Split: 2:54
16 Johnsburg 420 5 91 94 110 120 139 156
Total Time: 1:33:49 Average: 18:45.78 1-5 Split: 2:57
17 Waukegan 455 54 63 103 117 118 155 159
Total Time: 1:35:09 Average: 19:01.82 1-5 Split: 1:34
18 Round Lake 466 82 84 85 96 119 151 153
Total Time: 1:34:55 Average: 18:59.06 1-5 Split: 1:06
19 Grayslake North 472 8 93 114 122 135 146 150
Total Time: 1:35:42 Average: 19:08.40 1-5 Split: 3:36
20 Fox Lake (Grant) 502 69 79 115 116 123 141 152
Total Time: 1:36:12 Average: 19:14.32 1-5 Split: 1:28
21 Zion Benton 537 73 105 108 125 126 140 149
Total Time: 1:36:57 Average: 19:23.32 1-5 Split: 1:30
22 (WI) Racine Case 579 28 128 134 144 145 157 -
Total Time: 1:39:43 Average: 19:56.66 1-5 Split: 3:19
23 Lake Forest 612 104 106 107 147 148 158 -
Total Time: 1:39:46 Average: 19:57.18 1-5 Split: 1:51