Elite Performances

178 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:41.53 Roisin Willis Stevens Point Area Running Club
1000 Meter Run Finals 2:53.64 Ava Parekh Chicago Latin High School
1000 Meter Run Finals 2:54.41 Josephine Welin Oak Park-River Forest
1000 Meter Run Finals 2:57.50 Marianne Mihas Chicago Latin High School
1000 Meter Run Finals 2:58.95 Kylie Finger Oconomowoc
1000 Meter Run Finals 2:59.20 Kaitlyn Hynes DeWitt
1000 Meter Run Finals 3:00.28 Cookie Baugh Purple Track Club
1000 Meter Run Finals 3:00.53 Elizabeth Lucason Camden
1000 Meter Run Finals 3:00.82 Morgan Mackie Sauganash Striders
1000 Meter Run Finals 3:03.25 Mary Grace Hegberg St. Viator High School
1000 Meter Run Finals 3:04.21 Cecelia Pugsley Dominion
1000 Meter Run Finals 3:05.18 Finleigh Simonds New England Elite Track Club
1000 Meter Run Finals 3:06.05 Samira Kennedy Unattached - CA
1600 Meter Run Finals 4:52.20 Josephine Welin Oak Park-River Forest
1600 Meter Run Finals 4:53.57 Emma Squires Petoskey
1600 Meter Run Finals 4:54.80 Katrina Schlenker Batavia High School
1600 Meter Run Finals 4:55.31 Annie Christie Carmel High School
1600 Meter Run Finals 4:56.63 Campbell Petersen Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 4:57.33 Kylie Finger Oconomowoc
1600 Meter Run Finals 4:58.06 Lauren Pansegrau Middleton
1600 Meter Run Finals 4:58.45 Miranda Lorsbach Garden State Track Club
1600 Meter Run Finals 4:58.64 Lianna Surtz Rosary High School
1600 Meter Run Finals 4:58.98 Aly Negovetich Grant High School
1600 Meter Run Finals 5:03.18 Morgan Mackie Sauganash Striders
1600 Meter Run Finals 5:03.19 Kaylie Politza Valparaiso High School
1600 Meter Run Finals 5:03.35 Elizabeth Lucason Camden
1600 Meter Run Finals 5:03.95 Cecelia Pugsley Dominion
1600 Meter Run Finals 5:04.76 Mary Grace Hegberg Unattached USA
1600 Meter Run Finals 5:05.25 Audrey Mendrys Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 5:07.31 Kaitlyn Hynes DeWitt
1600 Meter Run Finals 5:08.01 Elizabeth Schmidt Merrill
1600 Meter Run Finals 5:08.21 Maggie Gamboa Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 5:08.41 Finleigh Simonds New England Elite Track Club
1600 Meter Run Finals 5:08.74 Samira Kennedy Unattached - CA
1600 Meter Run Finals 5:11.03 Meghan Ford Mason
1600 Meter Run Finals 5:11.46 Anna Harden Hersey High School
1600 Meter Run Finals 5:12.88 Catie Mccabe Hinsdale Central High School
1600 Meter Run Finals 5:13.17 Anna Perry Eureka High School
1600 Meter Run Finals 5:14.18 Jordyn Miller Mundelein High School
1600 Meter Run Finals 5:15.20 Katelyn Winton York High School
1600 Meter Run Finals 5:16.33 Jenna Buchanan Bartlett High School
1600 Meter Run Finals 5:16.38 Lexi Affolter St. Ignatius College Prep High School
1600 Meter Run Finals 5:16.58 Noel Vanderwall Petoskey
1600 Meter Run Finals 5:16.69 Megan Garrett Vipers Track
1600 Meter Run Finals 5:18.24 Breanna Burak Huntley High School
300 Meter Dash Finals 39.51 Delea Martins Milwaukee Mustangs
300 Meter Dash Finals 41.15 Alana Springer Avon High School
300 Meter Dash Finals 41.47 Zanae Woods Codeblack Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 41.86 Katharine Duren New England Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 41.92 Bella Witt Codeblack Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 41.92 Taryn Henderson Motor City Track Club
300 Meter Dash Finals 42.07 Maia Mays Wings of Glory
300 Meter Dash Finals 42.38 Lahela Ray Codeblack Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 42.47 Madison Hardamon Lincoln Park High School
300 Meter Dash Finals 42.54 Lola Kolawole Milwaukee Mustangs
300 Meter Dash Finals 42.64 Zoe Ray Codeblack Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 43.22 Brooke Barkocy Burlington Central High School
3200 Meter Run Finals 9:51.28 Audrey Dadamio Birmingham Seaholm
3200 Meter Run Finals 10:16.91 Addy Wiley Huntington North High School
3200 Meter Run Finals 10:38.59 Emma Squires Petoskey
3200 Meter Run Finals 10:48.25 Sophia McNerney Downers Grove South High School
3200 Meter Run Finals 10:57.41 Miranda Lorsbach Garden State Track Club
3200 Meter Run Finals 11:00.28 Lucy Westlake Naperville North High School
3200 Meter Run Finals 11:12.13 Bailey Ranta Chesterton High School
3200 Meter Run Finals 11:14.06 Elia Ton-That Chicago United Youth Performance (CYUP)
3200 Meter Run Finals 11:14.86 Holly Johnson Chicago Flyers Track Club
3200 Meter Run Finals 11:15.30 Anna Perry Eureka High School
3200 Meter Run Finals 11:16.03 Olivia Syftestad Chicago Latin High School
3200 Meter Run Finals 11:19.68 Samantha Poglitsch Wheaton Warrenville South High School
3200 Meter Run Finals 11:21.30 Macy Iyer Edina High School
3200 Meter Run Finals 11:25.10 Leane Willemse Homestead
3200 Meter Run Finals 11:26.31 Gracynn Hinkley Hornet Track Club
3200 Meter Run Finals 11:27.91 Cambrie Smith Petoskey
3200 Meter Run Finals 11:30.93 Jenna Buchanan Bartlett High School
3200 Meter Run Finals 11:34.12 Noel Vanderwall Petoskey
3200 Meter Run Finals 11:37.81 Julynne Spidell Kokomo High School
3200 Meter Run Finals 11:41.00 Natalia Martino Winnebago High School
3200 Meter Run Finals 11:43.35 Caroline Farley Petoskey
600 Meter Run Finals 1:34.26 Kaylie Politza Valparaiso High School
600 Meter Run Finals 1:36.33 Ava Parekh Chicago Latin High School
600 Meter Run Finals 1:36.48 Laney Fitzpatrick Assumption High School
600 Meter Run Finals 1:36.80 Marianne Mihas Chicago Latin High School
600 Meter Run Finals 1:37.00 Jordyn Miller Mundelein High School
600 Meter Run Finals 1:38.04 Audrey Ginsberg Prospect High School
600 Meter Run Finals 1:40.74 Lucy McLean New England Elite Track Club
600 Meter Run Finals 1:41.10 Morgan Jennings Assumption High School
600 Meter Run Finals 1:41.94 Megan Garrett Vipers Track
60 Meter Hurdles Finals 8.69 Katharine Duren New England Elite Track Club
60 Meter Hurdles Prelims 8.86 Katharine Duren New England Elite Track Club
60 Meter Dash Prelims 7.72 Jetta Mays Wings of Glory
60 Meter Dash Finals 7.76 Jetta Mays Wings of Glory
60 Meter Dash Finals 7.81 Delea Martins Milwaukee Mustangs
Long Jump Finals 18-2.5 Kylie Gormann Southern Illinois Striders
Shot Put Finals 47-0.5 Jayden Ulrich East Alton-Wood River High School
Triple Jump Finals 37-0.5 Jordan Marshall South Shore International College Prep
Triple Jump Finals 40-5.5 Riley Ammenhauser Neuqua Valley High School
HS Boys Mark Athlete Team
1000 Meter Run Finals 2:32.63 Nicolas Dovalovsky Neuqua Valley High School
1000 Meter Run Finals 2:33.16 Izaiah Steury Hornet Track Club
1000 Meter Run Finals 2:35.23 Ismail Tineh Sandburg High School
1000 Meter Run Finals 2:36.86 Evan Finger Dodgeland
1000 Meter Run Finals 2:37.33 Gabe Connelly Unattached - IL
1000 Meter Run Finals 2:38.54 Gavin Genisio Benton High School
1000 Meter Run Finals 2:38.74 Nico Valentine Pittsford-Mendon
1000 Meter Run Finals 2:39.34 Mitchell Zammitti Davidson Day School
1000 Meter Run Finals 2:39.34 Ernie Waterson Cornerstone Christian Academy
1600 Meter Run Finals 4:11.77 Drew Rogers Herscher High School
1600 Meter Run Finals 4:12.72 Lucas Guerra Highland High School
1600 Meter Run Finals 4:13.55 Kennie Arriola JSerra Catholic (SS)
1600 Meter Run Finals 4:19.34 Izaiah Steury Angola High School
1600 Meter Run Finals 4:19.67 Tommy Paltzer Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 4:21.88 Ryan Maseman Plainfield North High School
1600 Meter Run Finals 4:22.52 Chase Burrell Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 4:23.09 Gavin Genisio Benton High School
1600 Meter Run Finals 4:24.37 Justin Pretre Unattached - CA
1600 Meter Run Finals 4:24.40 Daniel Watcke Hinsdale Central High School
1600 Meter Run Finals 4:24.61 Tyler Strothman Fort Wayne Concordia Lutheran High School
1600 Meter Run Finals 4:24.99 Nick Henz Oswego East High School
1600 Meter Run Finals 4:25.14 Lucas Guidone Norwood Negotiators
1600 Meter Run Finals 4:25.83 Quintin Lowe Batavia High School
1600 Meter Run Finals 4:25.89 Mickey Vreeland York High School
1600 Meter Run Finals 4:26.20 Ryder James Paxton-Buckley-Loda High School
1600 Meter Run Finals 4:26.65 Matt Gambill Terre Haute South Vigo High School
1600 Meter Run Finals 4:26.81 Nico Valentine Pittsford-Mendon
1600 Meter Run Finals 4:27.19 Daniel Winkelman Harvest Christian Academy
1600 Meter Run Finals 4:27.22 Alex Boyden DeKalb High School
1600 Meter Run Finals 4:27.28 Ryan Hardiman Chicago Latin High School
1600 Meter Run Finals 4:27.33 Ethan Summer York High School
1600 Meter Run Finals 4:27.42 Julian Head Naperville North High School
1600 Meter Run Finals 4:27.75 Peter Bernhardt Chicago Latin High School
1600 Meter Run Finals 4:28.11 Gabriel Connelly
1600 Meter Run Finals 4:28.29 Ian O'laughlin Metamora High School
1600 Meter Run Finals 4:28.61 Niklas Anderson Benet Academy
1600 Meter Run Finals 4:28.76 Mathew Olech Harvest Christian Academy
1600 Meter Run Finals 4:29.06 Colby Revord Hinsdale Central High School
1600 Meter Run Finals 4:29.13 Tucker Poshard Carbondale High School
300 Meter Dash Finals 35.43 Maxwell Mitchell Neuqua Valley High School
300 Meter Dash Finals 35.60 Zachary Winger Codeblack Elite Track Club
300 Meter Dash Finals 36.44 Nathan Cumberbatch Shorewood
300 Meter Dash Finals 36.46 Caleb Lerus Lycee Francais de Chicago
300 Meter Dash Finals 36.62 Andrew Regnier Waunakee
3200 Meter Run Finals 9:02.65 Luke Wiley Warren High School
3200 Meter Run Finals 9:03.95 Lucas Guerra Highland High School
3200 Meter Run Finals 9:05.35 Drew Rogers Herscher High School
3200 Meter Run Finals 9:08.62 Nick Falk New Trier High School
3200 Meter Run Finals 9:08.66 Micah Wilson St. Charles East High School
3200 Meter Run Finals 9:08.88 Peter Walsdorf Woodstock (Marian)
3200 Meter Run Finals 9:28.67 Mathew Olech Harvest Christian Academy
3200 Meter Run Finals 9:29.32 Ryder James Unattached - IL
3200 Meter Run Finals 9:32.92 Chase Burrell Naperville North High School
3200 Meter Run Finals 9:33.87 Matt Coyle Maine South High School
3200 Meter Run Finals 9:33.97 Ryan Young New England Elite Track Club
3200 Meter Run Finals 9:35.19 Griffin Lehnhardt Sandburg High School
3200 Meter Run Finals 9:35.92 Arthur Graham Naperville Central High School
3200 Meter Run Finals 9:36.15 Brady Griebel Bellevue High School
3200 Meter Run Finals 9:36.21 Brandon Kamp Naperville Central High School
3200 Meter Run Finals 9:36.71 Michael Atkins Wheaton Warrenville South High School
3200 Meter Run Finals 9:37.56 Andy Niser Jones College Prep
3200 Meter Run Finals 9:41.98 Ryan Mansour Batavia High School
3200 Meter Run Finals 9:42.11 Justin Pretre Unattached - CA
3200 Meter Run Finals 9:44.83 Nolan Rogers Lincoln-Way East
3200 Meter Run Finals 9:45.01 Michael Schumacher St. Viator High School
3200 Meter Run Finals 9:45.43 Ryan Hardiman Chicago Latin High School
3200 Meter Run Finals 9:48.45 Kyle Nofziger Mahomet-Seymour High School
600 Meter Run Finals 1:19.86 Niko Schultz Plainfield South High School
600 Meter Run Finals 1:20.32 Matthew Griffin New England Elite Track Club
600 Meter Run Finals 1:22.14 Nathan Cumberbatch Shorewood
600 Meter Run Finals 1:24.62 Maxwell Mitchell Neuqua Valley High School
600 Meter Run Finals 1:24.72 Remy Jankusky Hersey High School
600 Meter Run Finals 1:25.17 Owen Fleischer Oyster River High School
600 Meter Run Finals 1:26.04 Sushil Suresh Grayslake Central High School
600 Meter Run Finals 1:26.57 Patrick Longhitano Naperville Central High School
60 Meter Hurdles Finals 8.29 Zachary Winger Codeblack Elite Track Club
60 Meter Hurdles Prelims 8.29 Zachary Winger Codeblack Elite Track Club
60 Meter Hurdles Finals 8.32 Austin Hernandez MOC-Floyd Valley High School
60 Meter Hurdles Finals 8.37 Gage Martin TONE UP Elite Track Club
60 Meter Dash Prelims 6.92 Marshall Ellis Homewood-Flossmoor High School
Long Jump Finals 22-9.25 Daniel Mboyo Urbana High School
Triple Jump Finals 46-2.25 Dillon Peters Andrew High School