Elite Performances
49 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.43 | Kayla Walters | Bolingbrook |
100 Meter Hurdles Finals | 14.49 | Halle Bieber | Naperville (North) |
1600 Meter Run Finals | 4:51.40 | Katelynne Hart | Glen Ellyn (Glenbard West) |
1600 Meter Run Finals | 4:54.91 | Emma Watcke | Hinsdale (Central) |
1600 Meter Run Finals | 5:02.45 | Campbell Petersen | Naperville (North) |
1600 Meter Run Finals | 5:04.06 | Samantha Poglitsch | Wheaton-Warrenville South |
1600 Meter Run Finals | 5:04.12 | Alex Morris | Naperville (North) |
1600 Meter Run Finals | 5:04.72 | Katie Hohe | Glen Ellyn (Glenbard West) |
1600 Meter Run Finals | 5:05.14 | Kennedy Warden | Downers Grove (South) |
1600 Meter Run Finals | 5:06.30 | Victoria Palma | Villa Park (Willowbrook) |
1600 Meter Run Finals | 5:10.62 | Kayla Byrne | Hinsdale (Central) |
1600 Meter Run Finals | 5:13.12 | Kaylie Politza | Lemont (H.S.) |
200 Meter Dash Finals | 24.97 | Halle Bieber | Naperville (North) |
300 Meter Hurdles Finals | 44.97 | Halle Bieber | Naperville (North) |
300 Meter Hurdles Finals | 45.73 | Kayla Walters | Bolingbrook |
300 Meter Hurdles Finals | 45.86 | Claire Haas | Wheaton-Warrenville South |
3200 Meter Run Finals | 10:18.41 | Katelynne Hart | Glen Ellyn (Glenbard West) |
3200 Meter Run Finals | 10:43.21 | Alex Morris | Naperville (North) |
3200 Meter Run Finals | 10:48.92 | Laurel Moneysmith | Wheaton-Warrenville South |
3200 Meter Run Finals | 10:49.52 | Mckenna Revord | Hinsdale (Central) |
3200 Meter Run Finals | 10:53.95 | Brenna Cohoon | Downers Grove (South) |
3200 Meter Run Finals | 10:59.07 | Melissa Weidner | Downers Grove (South) |
3200 Meter Run Finals | 10:59.94 | Maggie Gamboa | Naperville (North) |
3200 Meter Run Finals | 11:19.44 | Joy Jackson | Lisle (Benet Academy) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:21.99 | Relay Team | Glen Ellyn (Glenbard West) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:22.81 | Relay Team | Naperville (North) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:26.58 | Relay Team | Downers Grove (South) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:33.38 | Relay Team | Hinsdale (Central) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:34.89 | Relay Team | Wheaton-Warrenville South |
4x800 Meter Relay Finals | 9:42.42 | Relay Team | Naperville (Central) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:42.81 | Relay Team | Lisle (Benet Academy) |
800 Meter Run Finals | 2:11.99 | Katelynne Hart | Glen Ellyn (Glenbard West) |
800 Meter Run Finals | 2:13.79 | Erin Reidy | Downers Grove (South) |
800 Meter Run Finals | 2:14.20 | Claire Hill | Naperville (North) |
800 Meter Run Finals | 2:14.22 | Kaylie Politza | Lemont (H.S.) |
800 Meter Run Finals | 2:15.96 | Audrey Allman | Glen Ellyn (Glenbard West) |
800 Meter Run Finals | 2:16.86 | Bella Pisani | Hinsdale (Central) |
800 Meter Run Finals | 2:19.23 | Tavinya Taylor | Wheaton (North) |
Discus Finals | 122-8 (37.39m) | Dior Nicholson | Hinsdale (Central) |
Discus Finals | 124-9 (38.02m) | Erin Beatty | Downers Grove (North) |
Long Jump Finals | 17-7.75 (5.38m) | Kayla Walters | Bolingbrook |
Pole Vault Finals | 10-9 (3.28m) | Carolyn-Paige Breit | Downers Grove (North) |
Shot Put Finals | 37-6.5 (11.44m) | Hannah Tops | Wheaton (North) |
Shot Put Finals | 40-5 (12.32m) | Morgan Wrublik | Lemont (H.S.) |
Shot Put Finals | 41-1.25 (12.53m) | Dior Nicholson | Hinsdale (Central) |
Triple Jump Finals | 36-2 (11.02m) | Hannah Tran | Wheaton-Warrenville South |
Triple Jump Finals | 37-5.25 (11.41m) | Ashley Samuta | Glen Ellyn (Glenbard West) |
Triple Jump Finals | 37-6.5 (11.44m) | Ayshia Johnson | Downers Grove (South) |
Triple Jump Finals | 37-8.5 (11.49m) | McKenna Cinotte | Downers Grove (North) |