Elite Performances
36 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
200 Meter Dash Finals | 25.67 | Olivia Oliver | Flossmoor (Homewood-F.) |
200 Meter Dash Finals | 25.68 | Ameia Wilson | Danville (H.S.) |
200 Meter Dash Finals | 25.81 | Deja Ingram | Ultimate Speed Academy |
200 Meter Dash Finals | 25.93 | Amari Brown | Milwaukee Mustangs |
200 Meter Dash Finals | 25.94 | Taylor Gilling | Highland Park |
200 Meter Dash Finals | 26.02 | Trelyn Newkirk | Flossmoor (Homewood-F.) |
200 Meter Dash Finals | 26.12 | Alysa Coleman | Merrillville High School |
200 Meter Dash Finals | 26.28 | Kimberly Brent | Zephyrs Track |
400 Meter Dash Finals | 59.37 | Jayla Campbell | Rich Central High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:48.61 | Relay Team | Aurora Flyers |
4x200 Meter Relay Finals | 1:49.04 | Relay Team | Milwaukee Mustangs |
60 Meter Hurdles Finals | 9.13 | Michelle Owens | Ultimate Speed Academy |
60 Meter Dash Finals | 7.76 | Amari Brown | Milwaukee Mustangs |
60 Meter Dash Finals | 7.82 | Deja Ingram | Ultimate Speed Academy |
800 Meter Run Finals | 2:17.65 | Madison Marasco | Schaumburg (H.S.) |
High Jump Finals | 5-7.25 (1708.15m) | Sarah Flight | Charleston |
Long Jump Finals | 17-0.75 (5.2m) | Raelyn Roberson | Pittsfield High School |
Long Jump Finals | 17-3.5 (5270.5m) | Jayla Campbell | Rich Central High School |
Long Jump Finals | 17-6.75 (5353.05m) | Ameia Wilson | Danville (H.S.) |
Long Jump Finals | 17-7.5 (5.37m) | Faith Frye | Casey (C.-Westfield) |
Pole Vault Finals | 11-1 (3378.2m) | Windsor Roberts | Downs (Tri-Valley) |
Pole Vault Finals | 11-1 (3.38m) | Landis Brandon | Monticello |
Pole Vault Finals | 11-7 (3530.6m) | Kolby Weiss | Clinton |
Triple Jump Finals | 37-5 (11.4m) | Sarah Olojo | Pittsfield High School |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
200 Meter Dash Finals | 22.53 | Bret Dannis | Peru (St. Bede) |
200 Meter Dash Finals | 22.83 | Brandon Adams | Minooka |
3000 Meter Run Finals | 8:45.88 | Matthew Meinke | Pittsfield High School |
400 Meter Dash Finals | 50.88 | Brandon Adams | Minooka |
60 Meter Hurdles Finals | 8.16 | Bret Dannis | Peru (St. Bede) |
60 Meter Dash Finals | 7.05 | Bobby Nuzzo | Mundelein (H.S.) |
High Jump Finals | 6-1.5 (1866.9m) | Gavin Raines Ii | Farmer City (Blue Ridge) |
Pole Vault Finals | 14-0 (4267.2m) | Chandlar Ifft | Fairbury (Prairie Central) |
Pole Vault Finals | 14-0 (4.27m) | Jadon Nuzzo | Sullivan |
Pole Vault Finals | 14-6 (4419.6m) | Jack Pompe | Dunlap |
Pole Vault Finals | 14-6 (4419.6m) | Cameron Witts | Williamsville |
Pole Vault Finals | 17-0 (5181.6m) | Zachery Bradford | Bloomington (H.S.) |